אפרוחי ווטרינריה לילדי הגן

רקע על התוכנית

אפרוחי ווטרינריה הינה תכנית שנתית המיועדת לגיל הרך (גילאי 2-3 שנים), לגני ט.ט. חובה, טרום חובה וחובה המשלבת סיפור, תיאטרון, אמנות, מוזיקה, תנועה ובעיקר בעלי חיים ורפואה ווטרינרית.

במהלך עבודתנו אנו נתקלים לעיתים במצב שבו הילד אינו מתחבר לחיה שאנו מביאים למפגש מסיבות שונות: פחד, חוסר היכרות, רתיעה ממגע ישיר וכד'.

במפגשי "אפרוחי ווטרינריה" עוברים הילדים תהליך של הזדהות, התמודדות עם קונפליקט והאנשה של בעלי החיים באופן שמותאם, משמעותי ורלוונטי עבור כל ילד וילד.

הדרך שבה בחרנו לעשות כך היא דרך שימוש בסיפורים ושירים הנוגעים לעולם החיות ומעלים רגשות שונים כלפי בע"ח.

לעיתים בע"ח מוצג כיצור חלש שיש להגן עליו (משל האריה והעכבר), לעיתים בע"ח מוצג כיצור חכם שיש ללמוד ממנו (העכבר והתפוח) ולעיתים מוצג בע"ח כיצור שזקוק לעזרה וכדי לצאת ממצבים מורכבים עליו למצוא פתרונות שונים משל עצמו (שמוליקיפוד).

ע"מ להעמיק את החוויה הרגשית של הילד במפגש עם בע"ח אנו נעזרים במתווכים מעולם הדמיון: בובות תיאטרון, מסיכות, תחפושות ואביזרי תיאטרון שונים.

עפ"י התיאוריה של גרדנר- אינטליגנציות מרובות, חשוב לפנות אל הילדים מכיוונים שונים וזאת כדי להרחיב את עולם המושגים שלהם ולכן אנו מעמיקים ופועלים באופן שירחיב את רפרטואר התגובות האפשריות בזמן המפגש עם בע"ח ולאחריו. לדוגמא, במפגש העוסק בקיפודים, נציג בפני הילדים קיפוד חי לצד האנשתו בעזרת הסיפור שמוליקפוד והרחבת מנעד החוויות הרגשיות והחושיות  באמצעים שונים, כגון: שילוב תמונות קיפודים, בובות קיפוד, משחק הדוקים, בניית קיפוד מפלסטלינה (שילוב עבודה מוטורית) ויצירת קיפוד עם קוצים מגפרורים, שיר על קיפוד, להתנועע כמו קיפוד ולהתכרבל כמו קיפוד כשהוא מפוחד ומגן על עצמו (מידע מדעי על החיה).

מטרות המפגשים

  1. העמקת הקשר הרגשי בין ילדים לבעלי חיים.
  2. הרחבת משך קשב, יכולת הריכוז וקליטת המידע של הילדים.
  3. פיתוח הביטוי העצמי והרגשי של הילדים ע"י חשיפתם לבעלי החיים, ליצירה הספרותית שהוצגה בעזרת איור, תנועה, האזנה למוסיקה ודרך יצירות אמנות אישיות.
  4. העשרת עולם המושגים של הילד, פיתוח האוצר הלשוני תוך לימוד מושגים ומילים חדשות והקניית דרכי ביטוי מילולי ויצירתי.
  5. הרחבת הידיעות של הילד על עולמם של בעלי החיים הסובבים אותו, הקבלה לקשריו עם הסובבים אותו (הורים, משפחה וכד').
  6. העשרה בתחומי תוכן ודעת מגוונים נוספים בעקבות המפגש עם בעלי החיים והסיפור עליהם, כגון: האזנה ליצירות מוסיקליות, ריקוד ותנועה, אמנות פלסטית ועבודה בחומרים ממוחזרים.

 

  • הפעילות מיועדת לגילאי 2-3, 4-6.
  • משך הפעילות: 30-45 דקות, בהתאמה לקבוצת הגיל.
  • גודל הקב': 10-15 משתתפים, בהתאמה לקבוצת הגיל.

מינימום קבוצות: 2 קבוצות ברצף.